Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix"
im. Henryka Ruszczyca
Organizacja Pożytku Publicznego KRS 0000163353

   
   

Larix  

   

Dla bibliotek  

   

2015

Nowe książki - zaproszenie dla bibliotek

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX im. Henryka Ruszczyca z przyjemnością informuje, że w ramach realizacji projektu "Nagranie i bezpłatne udostępnienie niewidomym 16 książek mówionych w najnowszym standardzie cyfrowym" zainteresowane biblioteki mogą otrzymać nieodpłatnie 16 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest wsparcie osób niewidomych w dostępie do nowości wydawniczych oraz najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej, różnorodnej tematycznie i zinterpretowanej przez znakomitych lektorów i aktorów.

Uwaga. Książki nagrane są w specjalistycznym kodowanym formacie mp3, obsługiwanym przez urządzenia do odtwarzania książek mówionych „Czytak” i zajmują około 3,9 GB danych.

Warunkiem bezpłatnego otrzymania książek jest dostarczenie przez biblioteki własnego dowolnego nośnika danych (np. płyt dvd lub dysku przenośnego) w celu ich skopiowania oraz podpisanie i odesłanie protokołu odbioru książek. Ze względu na koszty wysyłki zaleca się przesłanie 1 płyty DVD.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt z panią Agnieszką Kwolek, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy także do siedziby stowarzyszenia w Warszawie przy ul 29 Listopada 10.

Jednocześnie informujemy biblioteki, które po raz pierwszy korzystają z naszych książek i chciałyby otrzymać wcześniej udostępnione pozycje, że mogą to zrobić po zgłoszeniu do Stowarzyszenia odpowiedniego zapotrzebowania.

Projekt: „Nagranie i bezpłatne udostępnienie niewidomym 16 książek mówionych w najnowszym standardzie cyfrowym” jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książki nagrane w ramach projektu

Poniżej przedstawiamy listę 16 książek, które zostały nagrane w ramach projektu i mogą być już udostępnione bibliotekom:

 1.  Tahereh Mafi "Sekret Julii" - czyta Dorota Zielińska
 2. Tom Reiss "Czarny Hrabia" - czyta Wojtek Chorąży
 3. Aleksandra Bracken "Mroczne umysły" - czyta Dorota Zielińska
 4. Roderick Gordon, Brian Williams "Tunele. Bliżej" - czyta Marcin Popczyński
 5. Wladimir Nabokov "Zaproszenie na egzekucję" - czyta Jacek Kiss
 6. Małgorzata Musierowicz "Wnuczka do orzechów" - czyta Patrycja Szczepanowska
 7. Diane Chamberlain "W słusznej sprawie" - czyta Elżbieta Kijowska
 8. Andrzej Maleszka "Gra" z cyklu "Magiczne drzewo" - czyta Wojtek Chorąży
 9. Markus Zusak "Posłaniec" - czyta Bartosz Głogowski
 10. Agnieszka Kaluga "Zorkownia" - czyta Kaja Walden
 11. Karol Modzelewski "Zajeździmy kobyłę historii. Opowieści poobijanego jeźdźca" - czyta Jacek Kiss
 12. Chris Bradford "Droga miecza" księga druga cyklu "Młody samuraj" - czyta Wojtek Chorąży
 13. Lian Hearn "Sieć niebios" - czyta Elżbieta Kijowska
 14. Mario Vargas Liosa "Dyskretny bohater" - czyta Jacek Kiss
 15. Guus Kuijer "Książka wszystkich rzeczy" - czyta Jacek Kiss
 16. John Flanagan "Zwiadowcy" księga druga "Płonący most" - czyta Stanisław Biczysko

 

Projekt: „Nagranie i bezpłatne udostępnienie niewidomym 16 książek mówionych w najnowszym standardzie cyfrowym” jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komunikat dla bibliotekarzy z dnia 12.08.2015

Szanowni Państwo.

Można jeszcze zgłaszać biblioteki do projektu "Wypożyczalnia... - edycja 2015".

Przypominamy, że warunkiem otrzymania urządzenia jest:

  1. telefoniczne lub e-mailowe zgłoszenie gotowości uczestniczenia w projekcie,
  2. wypełnienie przesłanego przez Stowarzyszenie formularza zgłoszeniowego i przesłanie podpisanego dokumentu w formie skanu lub pocztą na adres: Stowarzyszenie „Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca, 00-465 Warszawa, ul. 29 Listopada 10
  3. akceptacja i uzupełnienie umowy użyczenia przesłanej przez Stowarzyszenie,
  4. podpisanie umowy użyczenia przesłanej w 2 kopiach wraz z urządzeniem,
  5. podpisanie regulaminu wypożyczania Czytaka Plus przesłanego w 2 kopiach wraz z urządzeniem,
  6. odesłanie podpisanych dokumentów (tj. jednej Umowy Użyczenia, jednego Regulaminu) do siedziby Stowarzyszenia,
  7. przestrzeganie postanowień umowy oraz regulaminu - wypożyczanie urządzenia (wraz z książkami) osobie niewidomej lub słabo widzącej będącej czytelnikiem biblioteki.

biblioteka nie ponosi żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w projekcie. Stowarzyszenie użyczy bibliotece urządzenie nieodpłatnie. Biblioteka nie będzie pokrywać również kosztów naprawy Czytaka Plus w okresie 2 lat.

Projekt „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2015” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu z p. Agnieszką Kwolek – Tel. 22 559 09 41, 661 274 202 lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kontakt możliwy w dni robocze od 9:00 do 15:00.

 

Informacje o projekcie

Nazwa projektu: "Nagranie i bezpłatne udostępnienie niewidomym 16 książek mówionych w najnowszym standardzie cyfrowym

Czas trwania projektu: od 01.03.2015 do 30.06.2015

Adresaci: czytelnicy cyfrowych książek mówionych - osoby niewidome i słabowidzące.

Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo MKiDN

Celem projektu jest wsparcie osób niewidomych w dostępie do nowych pozycji wybitnej literatury polskiej i światowej, różnorodnej tematycznie i gatunkowo. W projekcie zostaną nagrane książki nagrodzone oraz inne, które wyróżniają się znakomitym warsztatem autora lub formą. Każda książka zostanie potraktowana indywidualnie, by po nagraniu tworzyła niepowtarzalne dzieło.

Celem projektu jest także promocja nagranych przez aktorów książek wśród osób niewidomych. Poprzez działania promocyjne chcemy zachęcić osoby niewidome do czytania. Jednym z filarów działań promocyjnych będzie "Święto książki". Impreza zostanie zorganizowana w czerwcu w jednej z warszawskich bibliotek, a o jej terminie i przebiegu będziemy Państwa informować już niebawem. Książki nagrane w projekcie będą udostępnione osobom niewidomym w najnowocześniejszym standardzie cyfrowej książki mówionej poprzez sieć bibliotek na terenie całej Polski. Biblioteki, które współpracują ze Stowarzyszeniem, otrzymają zaproszenie do nieodpłatnego wzbogacenia swojego księgozbioru o nowe pozycje.

Zapraszamy do współpracy nowe biblioteki.

W wyniku realizacji projektu osoby niewidome zyskają dostęp do 16 pozycji książkowych, które wcześniej nie były dostępne w formie cyfrowych książek mówionych.

Etapy projektu:

 • Etap przygotowawczy - zaproszenie do współpracy aktorów, wybranie książek do nagrania
 • Nagranie książek w studiu nagrań - do nagrania książek zostaną zaproszeni aktorzy i lektorzy cenieni w środowisku osób niewidomych
 • Działania promocyjne - "Święto książki", przekazanie informacji o projekcie bibliotekom oraz osobom niewidomym poprzez różne media
 • Przygotowanie książek do przekazania - dokonanie opisów książek, archiwizacja nagrań
 • Udostępnianie książek - nagranie na nośniki przekazane przez biblioteki i przesłanie książek do bibliotek

Komunikat dla bibliotekarzy z dnia 19.06.2015

Szanowni Państwo.

Uprzejmie informujemy, że od dnia 22 czerwca 2015 r. wstrzymujemy przyjmowanie zgłoszeń do projektu "Wypożyczalnia... - Edycja 2015". Zgłoszenia mogą jedynie przysłać wszystkie biblioteki, które otrzymały e-maila z formularzem zgłoszeniowym przed dniem 22 czerwca. Do dnia 10 sierpnia 2015 r. będziemy dokonywać weryfikacji nadesłanych zgłoszeń. Następnie na naszej stronie internetowej pojawi się informacja o możliwości dalszego zgłaszania się kolejnych bibliotek.

   

Wspierają nas  

Logo PFRON

Logo MKiDN
Logo NCK
Logo Mazowsze
Logo Muzeum Historii Polski
   

© Copyright by Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca